Häufig gestellte Fragen

F. Chip Tuning Nedir ?

Yeni nesil motorları yöneten ECU ( elektronik kontrol ünitesi )’ ya yapılan uygulamaya chip tuning denir. Günümüz şartlarında üreticiler araçları piyasaya sürerken sadece güçleri değil, girdikleri vergi dilimleri, egzoz emisyon değerleri, araçların en zor şartlardaki çalışma durumları ( +40 derece üstü sıcaklıklar, -20 -30 derece soğuk havalar, yüksek rakım, yüksek nem vb. ), kullanıcının aracındaki en olumsuz kullanım şartları, aracın bakımsız kalması, üretici aracının uzun ömürlü diye anılması gibi birçok nedenden ötürü güçleri kısıtlanmıştır.

Tabi bunun yanında ülkemizde vergi dilimi değerlendirilirken 1400 cc,1600 cc vb. olarak değerlendirilir. Ama bazı ülkelerde 70 beygir, 90 beygir gibi değerlendirmeler vardır. Bu sebepten dolayı birçok aracı 68 hp, 109 hp vb. görmemiz mümkündür. Üreticiler seri üretim yaptıkları için bunu sadece yazılımla ayarlamaktadırlar. Bunun yanı sıra, şirketlerin pazar hedefleri de vardır. Aynı motorlu aracı 102 hp boş, 140 hp orta dolulukta ve 170 hp full gibi satış pazarlama taktikleriyle tüketiciye sunmaktadırlar. 

Biz bu koşulları göz önünde bulundurarak, Türkiye'de sadece Infinite Performance bünyesinde bulunan ekipmanlarla siz değerli müşterilerimize araçlarınız için en uygun yazılımı sunuyoruz. Araçlarınızı ülkemiz şartlarına göre ve sizin beklentileriniz doğrultusunda hazırlıyoruz.

F. Hangi Araçlara Uygulama Yapılabilir ?

Genellikle 2000 model ve sonrası hemen hemen her araca uygulama yapılabilmektedir. Daha detaylı bilgi için lütfen bizlere ulaşın .

F. Chip Tuning Aracıma Zarar Verir Mi ?

Doğru ellerde yapılan bir uygulama, aracınıza zarar vermenin aksine oldukça faydalıdır. Burada karşınızdaki firmanın bilgi birikimi ve bağlantıları çok önemlidir. Siz değerli müşterilerimize sizin için en uygun ve sağlıklı yazılımları sunmaktan mutluluk duymaktayız .

F. Uygulamadan Sonra Aracımı Orijinal Haline Dönebiliirmiyim ?

Dilediğiniz zaman en yakın şubemize gelerek aracınızı orijinal haline döndürebilirsiniz.

F. Aracım Garantiden Çıkar Mı ?

Firma olarak kullandığımız yazılımların tümü lisanslı yazılımlar olduğu için servislerin sistemlerinde tespit edilememektedir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla firmamızı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, isteğe bağlı motor garantisi hizmetimizden de yararlanabilirsiniz.

F. Test Etme Şansımız Var Mı ?

Dilerseniz aracınıza yapılan yazılımı önce test pilotumuzla birlikte test edebilir, sonrasında satın alabilirsiniz ve memnun kalmadığınız takdirde koşulsuz şartsız 14 gün içinde iade edebilirsiniz!

F. Her Infinite Performance Şubesi Aynı Yazılımı Mı Yapar ?

Firmamız bünyesindeki tüm bayilerimiz yazılım tedariğini merkez şubemize bağlı lisanslı cihazlarla yapmaktadır. Şubelerimizde yapılan yazılımların hepsi Infinite Performance merkez şubemizden çıkmaktadır. Bayilerimiz server üzerinden aracınızın verilerini merkezimize iletmektedir ve ilgili tuner talep ettiğiniz standartlarda hazırladığı yazılım dosyasını bayimize geri göndermektedir.

F. İşlem Süresi Ne Kadar ?

Ortalama işlem süremiz 1-2 saat arasında değişmektedir.

F. Araç Muayenesinde Herhangi Bir Sorun Teşkil Eder Mi ?

Araç muayenesinde herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

F. Ruhsata, Sigortaya Veya Kaskoya İşletmem Gerekir Mi ?

Kesinlikle hayır. Bunlar için herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

F. Aracımda ve Yaptığınız Uygulamada Neler Garantiniz Kapsamında ?

Aracınıza özel isteğe bağlı 1 ve 2 yıllık olmak üzere firmamızdan motor garanti belgesi alabilirsiniz. Yazılımlarımız 5 yıl garantilidir. Memnun kalmadığınız takdirde de 14 gün içerisinde koşulsuz iade hakkınız mevcuttur.

*İade ve orijinale dönme hakkı ile motor garanti belgesi yalnızca uygulamayı yaptıran müşterimiz için geçerli olup, aracın satışı halinde 3. şahıslar bu haktan faydalanamazlar.

F. Aracımı Dinamometre ( Dyno ) Testine Sokabilir Miyim ?

Aracınızı merkez şubemizde bulunan Dynocom 5000 FX 4x4 yük tipi dynomuz ile test edebilirsiniz. Ülkemizde kullanılan dynoların %99 dan fazlası yurt dışında kullanılan tabiri ile fly whell yani uçan lastik tipi dynolardır. Yani araca herhangi bir karşı kuvvet uygulamaz ve aracınız sanki 90 derecelik açıdan aşağı iniyormuş gibi ölçüm yapar. Bu yüzden hiçbir zaman yapılan ölçüm doğru olmaz. Maalesef ülkemizdeki bazı yük tipi dynolar da 200 HP - 300 HP arası güce karşı kuvvet uygulayacak şekilde tasarlanmış dynolardır.  Bu dynolarda ısı oluşunca eddy current da düzgün ölçmemekte ve sapmaktadır. Bünyemizde bulunan Dynocom 5000 FX 4x4 2250 HP ye kadar sorunsuz ölçmektedir ve alanında Türkiye'de bulunan en kapsamlı dynodur.

F. Chip tuning Ve Box Tuning ( Kutu Takılması ) Arasındaki Fark Nedir?

Chip tuning araca herhangi bir parça ilave edilmeden yapılan bir uygulamadır. Doğru ellerde aracınıza herhangi bir zarar söz konusu olmaz . Fakat box tuning aracın rail basınç sensörü, turbo basınç sensörü gibi parçalara ara aparatla takılarak sensörlerin kafasını karıştırıp daha fazla basınçla çalıştırmasını sağlamaktadır. Bu da aracınızda uzun vadede büyük sorunlara yol açabilmektedir. Ülkemizde maalesef çoğu firma box tuning uygulamasını chip tuning adı altında satmaktadır.